Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GİT UP
Image Alt

YANARTAŞ TURU

2000 yıldır sönmeyen ateş!

Buraya kadar gelmişken görmeden gitme dediğimiz en meşhur yer. İşin aslı yeraltından sızan gaz sızıntısının oksijenle birleşmesi tabi. Ama siz bir de bunun mitolojik hikayesini dinleyin..

Sezonda her akşam 20:00’de akşam yemeğinin ardından Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı, Çıralı ve Olympos’un 230 metre yükseklerinde yer alan Yanartaş’a gitmek üzere yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 40 dakikalık yolculuğun ardından sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip olan Yanartaş Milli Park girişine ulaşıyoruz. 1.5 km uzunluğundaki hafif eğimli patika yolda yürüyüşe başlıyoruz (1200 adım). Bu patika binyıllar önce zeytin ve zeytinyağı ticareti yapan köleler tarafından aşındırılan Likya yolunun önemli bir parçasıdır. 230 metrelik yüksekliğe doğru yapacağımız gece yürüyüşümüz boyunca aydınlatma bulunmadığı için fenerlerimizle yönümüzü buluyoruz. Biraz daha ilerde doğal güzellikleri ve ihtişamıyla 5 bin yıldır sönmeden yanan taşlar bizi bekliyor. Dağın zirvesine ulaşıp yanan taşları gördüğümüzde hayranlıkla alevleri izlerken tırmandığımız yokuşun yorgunluğunu geride bırakıyoruz.

Yanartaş’ın gerçek anlamda oluşumuna baktığımızda sürekli yanan bu alevlerin sebebi derinlerdeki bir petrol haznesinden sızan doğalgazın oksijenle buluşmasıdır. Ancak bu petrol rezervi ekonomik açıdan yetersiz olduğu için herhangi bir petrol tesisi bu bölgede çalışma yapamıyor. Böylece bu bölge ülkemizin eşsiz güzelliklerinden biri olarak kapılarını bizlere açabiliyor.

Seçtiğimiz bir yanartaşın etrafında hatıra fotoğrafları çektikten sonra isteyenler sonsuz ateş üzerinde marshmallow pişirirken isteyenler sohbete devam ediyor.

1 saatlik Yanartaş keyfinden sonra 23:00’de aynı yoldan geri dönerek kampımıza ulaşıyoruz